Hoşgeldin, Ziyaretçi: Oturum Aç Hesap Oluştur

 

HTTP ve HTTPS arasındaki farklar nelerdir?

16668   ByZehirX   Sistem Ağ ve Güvenlik Eğitimi   106   0
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Oyla
Üye Grubu
Yeni Üye
*
Kullanıcı Sayısı: 266
Yorum Sayısı: 67
Üyelik Tarihi: 12.04.2020
Rep Puanı: 0
#
HTTP ile HTTPS farkları:

HTTP güvensizdir fakat HTTPS güvenlidir. HTTP bağlantı noktası port 80 kullanır HTTPS aksine iletişimi için 443 kullanır. HTTP durumunda sertifikaları doğrulama gerekmez. HTTPS SSL Dijital Sertifika gerektirir.

HTTP Nedir?

Açılımı Hyper Text Transfer Protocol olan http, verici ve sunucu arasında paylaşılan bilginin herhangi bir şifreleme uygulanmadan işleme alınması niteliğini taşır. Yani adresinin başında http:// bulunan bir web sitesiyle paylaşacağınız bilgileriniz ve genel olarak bilgisayarınız, güvenlik protokolleriyle korunmaz ve dış tehditlere açık hale gelir.

HTTPS Nedir?

Peki Https nedir? Açılımı Secure Hypertext Transfer Protocol olan https ise verici ile sunucu arasında her türlü bilgiyi şifreli olarak gönderip almaya yarayan bir güvenlik önlemi ekler. Bu da SSL Sertifikasıdır. Özellikle bankalar, online alışveriş hizmeti sunan e-ticaret siteleri ve benzer web sitelerinde mutlaka yer alması gereken bu SSL Sertifikası, ödeme sayfalarındaki formalara yazılan kişisel bilgiler ile kart bilgilerinin bankalara gönderilmesi ve depolanması konusunda farklı şifreleme yöntemleri kullanır. Böylece internetten güvenli alışveriş imkanı sağlamış olur. Yani başında https:// bulunan e-ticaret siteleri, SSL Sertifikası sahibidir ve internette alışverişte kart güvenliğini garanti eder.
 


Hızlı Menü:

1 Ziyaretçi